wtorek, 3 maja 2016

Podróże AroiKaro: Cieszyn, Czechy

Przychodzimy do was z wpisem z nowej serii- podróże AroiKaro ✈ Pierwszy kierunek 👉 Cieszyn, Czechy. Obydwoje marzyliśmy o tym aby podróżować, zwiedzać, cały czas poznawać nowe miejsca, nowych ludzi. Dlaczego by tych marzeń nie zrealizować? Nie ma rzeczy niemożliwych, chcemy to udowadniać każdemu, na każdym kroku. Jeżeli czegoś w głębi serca chcesz, jesteś wstanie to zrealizować 👊 Jedyną przeszkodą dla siebie jesteś TY sam ☝ Co prawda nasz internet mobilny tutaj szwankuje, zdjęcia do tego posta ładowały się 45 minut, to mimo wszystko na bieżąco postaramy się dodawać wpisy, aby nie było długich przerw w prowadzeniu bloga 😘

Jesteśmy tutaj już drugi dzień, planujemy zostać do końca tygodnia. Póki co zwiedzamy, wchodzimy we wszystkie możliwe uliczki i staramy się poznać całą historię tego miejsca 🏰 📷 Przepiękne, kolorowe budynki, niesamowite widoki.. 🗻
Na powierzchni Czech- 78 866 km²- żyje ponad 10,5 mln osób, z czego aż 94% to Czesi.
Nazwa Czechy pojawia się po raz pierwszy w źródłach pisanych w IX wieku. W 1777 roku pojawia się młodsza nazwa Česko, będąca wynikiem procesów słowotwórczych zachodzących wówczas w języku czeskim. Po 1993 roku przyjęło się używać nazwę Čechy jako określenie Czech właściwych, podczas gdy Česko miało oznaczać cały kraj, łącznie z Morawami i tzw. Śląskiem Czeskim.

Czechy są państwem w środkowej Europie, bez dostępu do morza. Graniczą od zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, od wschodu ze Słowacją i od północy z Polską. Według Banku Światowego Czechy należą do 31 najbogatszych krajów świata pod względem dochodów per capita. Procent mieszkańców Czech żyjących poniżej progu ubóstwa jest znikomy. Czechy wykazują stosunkowo niewielki stopień nierówności w dochodach pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi obywatelami oraz stosunkowo zrównoważoną redystrybucję majątku. Bezrobocie jest od dłuższego czasu na niskim poziomie, znacznie poniżej średniej krajów rozwiniętych.
Większość terytorium Czech zajmują tereny wyżynno-górskie Masywu Czeskiego.
Jest on otoczony z trzech stron górami: Sudetami (Śnieżka 1603 m n.p.m.), Rudawami (Klínovec 1244 m n.p.m.), Lasem Czeskim (1042 m n.p.m.) i Lasem Bawarskim (Szumawą).
Środkowa część Masywu Czeskiego jest zapadliskiem z doliną Łaby, zaś na południu znajdują się kotliny Trzebońska i Budziejowicka.
6 komentarzy:

 1. Piękny kolor włosów!
  Interesujący wpis i mnóstwo ciekawostek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ładnie tam jest ! ;)
  http://twinstyl.blogspot.com/2016/05/koronkowy-sza.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia, mam nadzieje że wyjazd w 100 % udany :) Szkoda że ja swoja majówkę przesiedziałam w domu nad książkami... Ech :)

  OdpowiedzUsuń